Přeskoč na hlavní obsah

Národní týden manželství, 14. – 20. 2. 2022

Neděle 20. 2. 2022

Jak děti vnímají lásku mezi rodiči

Třetí únorový týden patří každoročně Národnímu týdnu manželství. Ve Studánce jsme se letos při této příležitosti rozhodli prozkoumat, jak děti vnímají lásku mezi svými rodiči. Děti se totiž učí o lásce právě tím, že sledují své rodiče. Líbí se jim, když si dávají najevo svou vřelost, skládají si poklony, objímají se a líbají. Projevy lásky tak pomáhají nejen utužovat vztah mezi rodiči, ale jsou velmi důležité i pro rozvoj dítěte. Pohled na rodiče, kteří se mají rádi, vzbuzuje v dítěti pocity štěstí a bezpečí a současně je mu tou nejlepší inspirací pro jeho vlastní budoucí vztahy. Učí se tak nejen lásce, ale i důležité životní lekce o vzájemnému respektu, intimitě, úctě a radosti. Dítě se cítí milované už jen tím, že je v přítomnosti milujících se rodičů. To, že táta miluje mámu a máma tátu, vysílá vůči dítěti jasnou zprávu: Jsme v tom společně. Máme se rádi. Jsme tým. Nikdo nikam neodchází.

Nejdůležitější vztahem v každé rodině je tedy právě manželství (partnerství) a to, že se rodiče milují navzájem a pečují o svůj vztah je nejlepším darem, který můžou svým dětem dát. Láska v manželství je méně intenzivní než na začátku vztahu, kdy to jde tak nějak samo od sebe. Dlouhodobé partnerství je živeno každodenními drobnými projevy náklonnosti, něžnými maličkostmi a malými rituály, na které je důležité nezapomenout i když máte pocit, že vůbec nestíháte.

Zkuste se svých dětí zeptat, jak se pozná, že se mají tatínek a maminka rádi, jak si maminka s tatínkem udělají radost nebo proč jsou maminka a tatínek spolu a těch starších třeba jaký smysl má manželství/partnerství. Možná budete překvapení, jak váš vztah vnímají. Odpovědi nám můžete poslat na e-mailovou adresu studanka.tisnov@gmail.com. Nejzajímavější odpovědi potom najdete na naší instalaci u tišnovské radnice, kde budou k vidění od 14. do 20. února.

Zpět na začátek