Týden opravdových plen 18. – 24. 4. 2016 -prodlouženo

POVÍDÁNÍ O MODERNÍCH LÁTKOVÝCH PLENÁCH

Váháte mezi jednorázovými a látkovými plenami a potřebujete informace, které vám pomohou se rozhodnout? Uvažujete o látkových plenách a hodily by se vám zkušenosti jiných rodičů? Máte strach, že je jejich používání příliš složité a časově náročné?

Pak jste na správném místě. Ve stručnosti představíme typy moderních látkových plen a srovnáme „látkovky“ a jednorázovky. Jelikož jsou tyto informace podrobně rozebírány na různých webových stránkách, zmíníme jen to nedůležitější či nejzajímavější.

Oslovili jsme několik maminek z Tišnova a okolí, které mají zkušenosti s látkovými plenami, aby se o tyto zkušenosti podělily. Budete-li mít zájem o povídání „naživo“, volejte na 776 635 242. Bude-li vás takových víc, můžeme uspořádat setkání.

V rámci Týdne opravdových plen, který v roce 2016 připadá na 18. – 24. dubna, RC Studánka z.s. již tradičně připravilo výstavku různých typů látkových plenek. „Látkovky“ si můžete přijít omrknout a osahat do herny RC Studánka na Riegrovu 318 v Tišnově.

 

SROVNÁNÍ JEDNORÁZOVÝCH A LÁTKOVÝCH PLEN

Náklady:

Při používání pouze jednorázových plen počítejte s celkovými náklady kolem 20 000,-. Nakupujete průběžně.

Při používání látkových plen počítejte s celkovými náklady kolem 10 000,- (včetně praní). Největší investice je na počátku při pořizování výbavičky. Může to být ale vhodný dárek od příbuzných. U dalších dětí jsou už počáteční nákupy minimální.

Vliv na životní prostředí:

Jednorázové pleny zatěžují životní prostředí nejen jako těžko recyklovatelný odpad (až 1 tuna odpadu na dítě), ale už při výrobě spotřebují asi 250 kg surovin.

Vliv látkových plen na životní prostředí závisí na použitém materiálu. Při samotném užívání nevytvářejí prakticky žádný odpad. Zatěžují ale odpadní vody.

Zdraví:

Jednorázové pleny obsahují chemikálie, které mohou způsobovat opruzeniny či ekzémy. Jelikož nejsou prodyšné, zahřívají se pohlavní orgány, což může mít negativní vliv na plodnost, zvláště u chlapců.

Látkové pleny jsou prodyšné, častější přebalování minimalizuje kontakt pokožky s močí. Větší vrstva na zadečku izoluje sedící dítě před chladem, zároveň napomáhá správnému vývoji kyčlí. Některé materiály (bambusová viskóza, vlna) působí antibakteriálně. Při přebalování rodič aktivně komunikuje s dítětem, čímž podporuje jeho psychický vývoj; u látkových plen je dítě tomuto blahodárnému kontaktu vystaveno častěji.

Pohodlí:

Jednorázové pleny jsou na přebalování jednodušší, kromě nákupu nevyžadují žádnou přípravu předem.

Látkové plenky je třeba prát (na 60°C stačí!), případně skládat, v šestinedělí i žehlit. Získání cviku v přebalování trvá déle, pak už je to ale rutina. Díky pocitu mokra si dítě rychleji uvědomí spojení mezi močením a mokrem, což ho přiměje začít chodit na nočník. Rodičům tak odpadne jedna povinnost.

Více informací například:

http://www.tydenopravdovychplen.cz

http://www.latkovepleny.cz

TYPY MODERNÍCH LÁTKOVÝCH PLEN

Moderní látkové pleny se pohodlím snaží vyrovnat jednorázovým plenám. Typ AIO (all in one) obsahuje savou i nepropustnou část. Přebalují se stejně jako „jednorázovky“. Dlouho ale schnou. Kalhotkové plenky se také přebalují stejně jako jednorázové pleny. Neobsahují ale nepropustnou část, je třeba přes ně dát svrchní kalhotky. Typ SIO (snap in one), nebo také AI2 (all in two) spojuje výhody předchozích typů. Na svrchní kalhotky se předem připne savá plenka, takže přebalování je velmi jednouché. Většinou se perou pouze vložené pleny. Schnutí je tím pádem také kratší. Jen o trošku složitější, ale nejvariabilnější je systém svrchních kalhotek, do kterých se vloží jakákoli savá plenka. Vyměňuje se pak pouze vložená plena (pokud jsou kalhotky čisté). Délka schnutí závisí na materiálu a počtu vrstev vkládané pleny.

Moderní svrchní kalhotky mají obvykle PUL (polyuretanový) zátěr, který je nepromokavý, ale prodyšný. Zcela prodyšné jsou vlňáčky z čisté ovčí vlny, která má antibakteriální účinky a močí se čistí, takže se perou pouze při potřísnění stolicí. Moderní materiál fleece je vodoodpudivý a dobře prodyšný, takže pokud nejsou kalhotky příliš stlačeny, průběžně prosychají. Proto se často používají na noc. Fleecové a PUL kalhotky velmi rychle schnou.

Více informací například:

http://www.tydenopravdovychplen.cz

http://www.latkovepleny.cz

 

ZKUŠENOSTI MÍSTNÍCH MAMINEK

Adéla (2 děti)

Hana (2 děti)

Kateřina (1 dítě)

Soňa (2 děti)

Viktorie (4 děti)

Zuzana (3 děti)

Ester (1 dítě)

Moje látkovky vlastně začaly u sousedky. Líbily se mi na jejím dítěti,  a tak jsem dostala k narození mojí holčičky první GroVie kalhotky. Když se to dozvěděla babička, jen spráskla ruce a všemožně mi to vymlouvala s tím, že je to spousta práce, je to nehygienické a konec konců i drahé.

Vzhledem ke svým alergiím a ekzémům jsem byla ale skálopevně přesvědčená, že budu malé dávat co nejméně chemie na tělo, včetně chemicky ošetřených jednorázových plen.

Babička se nakonec obměkčila a nakoupila hadrové pleny, druhá babička k tomu přikoupila kalhotky a malá je spokojená.

Hadrovky jsem kombinovala s jednorázovkama, pokud jsme někam cestovali. Je to na cestách přece jen pohodlnější především pro mne.

Z plenek jsem používala GroVia a Bambino Mio, do toho jsem skládala hadrové plínky a dávala jsem i separační ubrousek..

Dostala jsem od někoho vlhčené ubrousky, které měly opravdu velké rozměry (stejně široké jako ty běžné na děti, ale dvakrát tak dlouhé). Vyprala jsem si je a používala jako separační ubrousky. Velikostně vyhovovaly mnohem lépe než ty klasické z obchodu.

Uskladnění použitých plen mám jak na sucho, tak na mokro. Neperu každý den, tak to mám  rozděleno tak, že první den skladuju plenky na sucho v kyblíku (na okraj dávám tea tree olejíček) a druhý den do večera, než naložím pračku, tak skladuju ve vodě s trochou žlučového mýdla.

Jinak skládání plen ze začátku bylo na široko http://www.mamaja.cz/clanky/sklad-pro-novorozence,

a když se mi začala otáčet, tak jsem přešla na užší balení (ještě užší než je v odkazu) http://latkovepleny.cz/plenky-pro-lezouci-deti.html.

Jana (2 děti)

S druhou dcerou jsem začala používat klasické látkové pleny – čtvercovky – a svrchní kalhotky a byla jsem maximálně spokojená. Největší radost mi dělalo používání bezplenkové komunikační metody, kdy jsem byla pokaždé překvapená, že to funguje :), a ušetří to člověku praní několika zašpiněných plen denně. I přestože jsme používaly bezplenkovou metodu, pleny jsem jí dávala. Líbilo se mi, že je malá v suchu. Mám pocit, že i díky tomu začala malá chodit na nočník už v roce a půl, a v noci byla bez plínky ještě dříve. Proč jsem se je rozhodla používat? Měla jsem je nakoupené na starší dceru, ale ta je o deset let starší a tenkrát jsem dala přednost jednorázovkám. Na druhou dceru jsem jednorázovky také používala, ale jen jednou denně na procházky či delší výlety. Důvody finanční i ekologické 🙂 – jednorázovky jsem  kupovala ekologicky šetrné, rozložitelné. Klasické čtvercovky rychle schnou, dají se sehnat krásné svrchní kalhotky, které neprotékají, a je také rychlá obsluha, dá se snadno poznat, zda je dítě počůrané,  čtvercovky se dají  využít na cokoli.